Képhez vagy ábrához tartozó felirat

Szövegdoboz: Gazdaság, demográfia

GAZDASÁGI ÉLET

Moldova egy kicsi, sűrűn lakott, kedvező mezőgazdasági klímával és kiváló termőtalajjal rendelkező ország, amelynek gazdasága mindig is az agráriumra épített, a mai napig a mezőgazdaság és a feldolgozóipar adja a bruttó nemzeti össztermék 60%-át. Jellemző számadat, hogy az ország lakosságának a többsége jelenleg is községekben lakik. Mivel ipari nyersanyagkincse, kőolaj-, illetve földgázkitermelése egyáltalán nincsen, az ország ipara erősen importfüggő.

Az egy főre jutó GDP alapján Európa legszegényebb állama, a FÁK országokon belül is a legalacsonyabb mutatókkal rendelkezik az ország.

A 90-es évek súlyos gazdasági válságát nagyjából kiheverte az ország, az ezredfordulóra valamilyen szinten sikerült stabilizálni a helyzetet. A korábbi szociális hálót újra kezdik visszaállítani, viszont a korrupció továbbra is probléma.

Súlyosbítja a helyzetet, hogy igen jelentősek a jövedelmi különbségek a különböző rétegek, például a fővárosban, illetve az ország többi részén élők között, valamint az, hogy Moldova a régió legeladósodottabb országa: az egy főre jutó államadósság jelenleg 436 USA dollár.

A szovjet utódállamok közül Moldovában volt a gazdasági válság a legerősebb. A szovjet időkben az ország egyik legfontosabb élelmiszertermelő körzete volt, minőségi mezőgazdasági termékei, de elsősorban az itt termelt bor igen jelentős részét adta a szovjet piacnak. A Szovjetunió felbomlását követően itt is elprivatizálták az állami vagyont, amiből az egyszerű embereknek semmi nem jutott.

A szovjet piac összeomlása, az áremelkedések, az életszínvonal esése, a szociális ellátórendszerek leépítése óriási mértékű társadalmi elégedetlenséget szült. 2000-ig a GDP folyamatosan csökkent. Az 1998-as orosz gazdasági válság is erősen éreztette hatását. Moldova eladósodása ekkoriban kezdődött. 1991-ben még gyakorlatilag nem volt külső államadósság, 2002-re viszont már  meghaladta az 1,4 milliárd dollárt, ami az éves GDP 88%-át jelentette.

Mezőgazdaság

Moldova napjainkig mezőgazdasági jellegű ország: gyümölcs-, dohány-, szőlő- és gabonatermesztés mellett az élelmiszeripar jelentős. Az ország felszíne a Kelet-európai síkság vastag lösztakarójával borított, amelyet a mélyen bevágódott folyók felszabdaltak. Enyhe éghajlata és jó minőségű termőföldje lehetővé teszik a gabonafélék, a szőlő és gyümölcs termesztését. A gazdaság alapvetően mindig is agrárbázisú volt,  és a városi gazdaság is az agrárium termékeinek feldolgozására, illetve az ezekkel való kereskedésre épült. a termelés nagy részét az állami gazdaságok és a termelőszövetkezetek biztosították.

Borászat

A moldáv gazdaság egyik legfontosabb ágazata a nagyon magas szintű borászat. Elsősorban az ország déli területein találunk nagy kiterjedésű szőlőültetvényeket. A nagy borfeldolgozó üzemek Kisinyov közelében összpontosulnak—Cricova, Ialoveni, Mileşti Micii a leghíresebbek. A kiváló minőségű borok az egyik legfontosabb exporttermékei az országnak.

Ipar

Ipara minimális. A mai Moldovai Köztársaság területe, vagyis a történelmi Besszarábia sohasem tartozott az ipari régiók közé. Ásványkincsekben szegény. Az első szovjet időszak alatt elsősorban a Dnyeszteren túli területen történtek iparosítási kísérletek. A II. világháború után folytatódott az iparosításba főképp Kisinyovban és környékén, de folytatták a fejlesztést Dnyesztermelléki területeken is. A hagyományosnak számító mezőgazdasági feldolgozóipar mellett textil-, és elektronikai iparágakat, valamint gépgyártást (traktor) is létesítettek. Ezeknek a fejlesztéseknek az ellenére  Moldova, leszámítva a magas színvonalú bortermelést, mindig is marginális szerepet töltött be a Szovjetunió gazdaságában.  A gorbacsovi alkoholellenes politikát a borászat is megérezte.

 

KÖZIGAZGATÁS

Moldovát 5 város (Municipiu) 32 Kerület (Raion/Járás) és két autonóm köztársaság alkotja.

Városok:
Bălţi, Chişinău, Comrat, Tighina, Tiraspol

Autonóm köztársaságok:
Gagauzia (Găgăuzia)
Dnyeszter Menti Köztársaság (Stînga Nistrului)

Járási központok:
Anenii Noi, Basarabeasca, Briceni, Cahul, Cantemir, Călăraşi, Căuşeni, Cimişlia, Criuleni, Donduşeni, Drochia, Dubăsari, Edineţ, Făleşti, Floreşti, Glodeni, Hînceşti, Ialoveni, Leova, Nisporeni, Ocniţa, Orhei, Rezina, Rîşcani, Sîngerei, Soroca, Străşeni, Şoldăneşti, Ştefan Vodă, Taraclia, Teleneşti, Ungheni

Vasutak hossza: 1232 km nincs villamosítva

 

POLITIKAI BERENDEKEDÉS

Pártok

Moldovai Köztársaság Kommunistáinak Pártja: a legerősebb moldáv párt, 2001, 2005, és 2009-ben is megnyerte a  választásokat.
„Demokratikus Moldova” választási tömörülés: a második legfontosabb párt.
Kereszténydemokrata Néppárt: a harmadik erő Moldovában.

Külkapcsolatok

Moldova a Független Államok Közösségének a tagja, az ország elsősorban kelet-orientált. A függetlenségi (tehát oroszbarát) politikának elkötelezett híve a jelenlegi vezetés, és a korábbi kormányfő, Mircea Snegur többek között a Romániához való közeledési próbálkozásai miatt bukott meg. Újabban az EU-val is szorosabbra fűzik a kapcsolatokat. Az ország az egyetlen a volt szocialista államok közül, amelyikben deklaráltan kommunista kormányt választottak. Itt a legerősebb a nosztalgia az egykori Szovjetunió és az általa nyújtott létbiztonság iránt.

A Dnyesztermenti területek

A Dnyeszter folyó és az ukrán határ közötti szakasz, az ún. Dnyeszter-menti Köztársaság (oroszul: Приднистрове, moldáv nyelven: Stînga Nistrului hovatartozása jelenleg is viták tárgyát képezi. A szláv többségű régió (kb. 1/3 orosz, 1/3 ukrán, 1/3 moldáv) nem fogadja el a moldáv fennhatóságot, ezért 1990-ben kikiáltották függetlenségüket, amelyet azonban csak Dél-Oszétia és Abházia ismert el. Ezen (szintén szakadár országoknak) nagykövetségük is működik Tiraspolban) Így jött létre a Dnyeszteren túli szakadár-köztársaság, melynek központja Tiraspol (Тирасполь). Bár a terület de jure a Moldovai Köztársaság részét képezi, de facto Kisinyov nem gyakorol ellenőrzést fölötte, az ott élő mintegy négyszázezer polgárnak saját himnusza, pénzneme, sőt saját gépkocsi-felségjelzése, illetve rendszámtáblája van. A helyzet rendezésére tett kísérletek mindezidáig eredménytelennek bizonyultak.

Gagauz Köztársaság

További sajátossága az országnak a déli részen élő, török eredetű nyelvet beszélő, ám ortodox keresztény gagauz kisebbség, melynek a kilencvenes évek elején területi autonómiát biztosítottak, így jött létre a Gagauz Autonóm Terület (Териториа Аутономэ Гагаузэ) Comrat székhellyel.

 

DEMOGRÁFIA

A Moldovai Köztársaság egyike az egykori Szovjetunió legkisebb területű, ám legsűrűbben lakott utódállamainak. A 2004-es népszámlálási adatok a szerint 3 388 070 fő élt a Moldvai Köztársaságban (Transznyisztriát nem számítva), ez etnikailag a következőképpen oszlott meg:

Nemzetiségek: moldáv 64,5%, ukrán 13,8%, orosz 13%, gagauz, egyéb (teljes területre),
moldáv 75,8, ukrán 8,4, orosz 6, gagauz 4,3, román 2,1, bolgár 2, egyéb (PMR nélkül),
moldáv (40%), orosz (30%), ukrán (25%), egyéb (PMR)

Érdekesség az, hogy a magukat de facto románnak valló moldovaiak száma 70 275 főre nőtt.

A városok és nagyobb járási székhelyek lakossága (2004-es népszámlálás adatai)

Név                 Lakosság        Lakosság elővárosokkal

Chişinău         647 513          712 218
Tiraszpol         159 163          159 163         
Bălţi                122 778          127 561 
Bender             97 027           100 000
Rîbniţa             53 648           53 648  (Rezina nélk.!)
Cahul              35 488           35 488
Ungheni          32 530           32 530
Soroca             28 362           28 362
Orhei               25 641           25 641
Dubăsari         23 650           23 650
Comrat           23 327           23 327
Ceadîr-Lunga   19 401           19 401
Străşeni          18 320           19 090
Căuşeni          17 757           17 757
Drochia          16 606           16 606
Edineţ              15 624           17 292 (2004)

A lakosság etnikailag megoszlása meglehetősen heterogén. Többséget alkotnak a moldovánok, az ő arányuk a kilencvenes évek eleje óta a lakosság egészében növekvő arányt mutat. Politikai-gazdasági súlyában továbbra is igen jelentős az orosz, illetve az ukrán kisebbség. Az oroszajkúak felülreprezentáltak a városi lakosság körében, valamit a tudományban, a közéletben, és – leginkább – a gazdaságban, illetve a politikában.

Jelentőséggel bír a fentieken kívül még a bolgár, illetve a gagauz nemzetiség. A gagauzok (ortodox keresztény törökök) az autonóm Gagauziában élnek, ahol többséget alkotnak. Az orosz nyelvet a lakosság 99%-a beszéli, és még mindig domináns nyelv a kultúrában, a művészetben és a közigazgatásban.

A változatos etnikai felépítés ellenére viszonylag ritkák a nemzetiségek közötti konfliktusok. Gazdasági téren a válság a munkaerő kivándorlását okozta. Az 1989-es és a 2004-es népszámlálási adatok szerint Moldova elvesztette 400 000 lakosát, a lakosság 9%-át. Elemzők becslése szerint azóta a kivándorlás gyorsul, viszont számos idénymunkás él az országban bejelentés nélkül.

Vallások

A lakosság nagy része orthodox keresztény. Az ország a Moszkvai Patriarchátus joghatósága alá tartozik, két metropóliára (Kisinyovi és Tiraszpol-Dubeszári) tagolódik, melyekhez több püspökség tartozik. Mint orthodox országokban általában, itt is jelentős a kolostori élet. Az ország műemlékeinek nagy többsége egyházi tulajdonban van, ezeket a lehetőségekhez képest rendezetten tartják. A liturgia nyelve a moldován (az egyházi imakönyvek, stb. cirillbetűs írást használnak), az oroszajkú területeken az egyházi szláv, gagauziában a gagauz. A romániai kevert (un. hibrid-) naptár használatától eltérően itt mind a Karácsony, mind a Húsvét, mind pedig az összes többi ünnep számítása bizánci (Julián-) naptárral történik (mint ahogyan az orthodoxia főáramlatába tartozó autokefál egyházak többségében is, pl. Oroszország, Ukrajna, Szerbia, és a Közel-Kelet keresztény közösségeiben—Alexandriai-, Antiochiai-, Jeruzsálemi-patriarchátusok egyaránt ezt használják).

Több városban jelentős kisebbséget alkotnak a katolikusok. Napjainkban egyre inkább terjedőben vannak a különféle neoprotestáns szekták (Adventista, Baptista, stb. közösségek imaházai lépten-nyomon épülnek). A legnagyobb városokban elenyésző létszámú örmény kisebbség él. Kisinyovban létezik krisnás központ is.