Szövegdoboz: Észak-Moldova
Szövegdoboz: Moldova északi területein kiterjedt síkságokat, lankás dombvidékeket találunk. Idegenforgalmilag nem számít az ország kiemelkedő részei közé.
Bălti
Az ország északi részének központja, jelentős iparváros, közlekedési csomópont, mintegy 130 000 lakossal. Két templomot érdemes kiemelni Bălţi-ből, az egyik az orthodox világ szívében álló, barokk stílusú katolikus templom (Biserica Sf. Nicolăe), a másik pedig a Szt. György nagyvértanú nevét viselő örmény templom (Biserica Sf. Grigore Iluministul). Aki nem járt még a Kaukázusban, egy picit azt a hangulatot hozza el a bălţi lakótelepek közé az egyébként nem különösebben érdekes templomocska. Más különös nevezetesség a városban nincs. 
Lipcani
Ukrajna felől érkezve az első nagyobb település. Pénzváltási lehetőség, jelentős piac van itt. A közelben található Criva falu határában található a Föld hatodik legnagyobb barlangja, gyönyörű gipszkristályokkal. Csak felszereléssel látogatható, a Moldáv barlangászszövetségel történt egyeztetés után.
Edineţ
Maga a város nem igazán izgalmas, viszont a közelben van Tirnova/Тырнова falu, ahol Moldova egyik legrégibb kőtemploma található, tradicionális É-moldvai, bukovinai stílusban. 
Otaci
Ukrajna felől szintén fontos határátkelőhely, vasúti központ. A városkától 4 km-re, a Dnyeszter parton áll Moldova egyik legősibb kolostora, a Calarasovka kolostor. A kolostorban jelenleg apácák élnek, de a XVII.sz-i templom látogatható. A mellette emelkedő dombról szép kilátás nyílik az épületekre, a Dnyeszterre, és a környező erdőkre. Egy kis patak völgyében vízesést, és több forrást is találni. 
Rudhi
Az előbb említett Otaci-ból Sarok (Soroca) felé tartó úttól pár km. Letérő, ez a kis, Dnyeszter-parti falu. Moldova egyetlen világörökségi helyszíne, a Balti-tenger—Fekete-tengert felmérő szintezési vonal egyik állomása. A helyszínt emléktábla jelzi. Nem messze az emlékoszloptól egy szép völgyben sétálva egy kis kolostort is találhatunk.
Soroca
Mintegy 30 000 lakosú, Dnyeszter-parti település. Nevezetessége a XV.sz-ból származó vár, rajta Stefan cel Mare bikafejes címerével. A vár ma múzeum, 9-16 óráig látogatható, csekély belépőjegy ellenében (hétfő szünnap). A város déli határában, a Dnyeszter felé magasodó szikláról nagyszerű panoráma tárul elénk a városra és a környező tájra.
Casăuti
Saroktól pár km-re északra található ez a Dnyeszter-menti kis falu. A Sarokkal ellentétes (Ny-i) szélén a falunak, párszáz m-re a házaktól, a Dnyeszter közelében egy apró kolostor húzódik meg. Maga a kolostor nem igazán érdekes, de a közeli patakvölgyben sátrazási lehetőség van a turistáknak.
Közlekedés
A főbb városoknak rendszeres busz-összeköttetése van Kisinyovval. Bălţi-be Kisinyovól óránként járnak buszok, a Csernovci—Kisinyov nemzetközi autóbusz is megáll itt. Közvetlen nemzetközi busz-összeköttetés Iasival, Bukaresttel, Kijeven át Moszkvával és Odesszával. Az északi országrész városaival szintén jó az összeköttetés, Soroca átlag másfél óránként induló buszokkal érhető el. Edineţ, Lipcani, Otaci szintén napi több busszal megközelíthető. Kielégíthetőnek mondható a Dnyeszter-vidék központjának számító Rezinával való összeköttetés (esetleg Floreştiben át kell szállni), szintén napi több járattal. A többi város (Soroca, Lipcani, Otaci, stb.) Kisinyovval való összeköttetése is jónak mondható, de egymás között, és főleg kisebb helyekre utazva több órás beragadásokra feltétlenül számítani kell!
Szállás
Bălţiben, Sarokban és a határvárosnak számító Otaci-ban találhatunk szállodákat. A természetbarátok könnyen találhatnak maguknak eldugott helyeket a vadkempingezéshez, de az ukrán, román határok környékén inkább ne sátrazzunk!

Bălţi: városközpont

A táj Criva határában

É-Moldáv táj

Moldova legnagyobb barlangja

Moldova legnagyobb barlangja 2.

A Calarasovka kolostor látképe

A kolostor temploma

Soroca—vár

A Rudi kolostor egy emlékérmén

A földmérési emlékoszlop