Szövegdoboz: A környező országok
Szövegdoboz: A Moldáv Köztársaság Románia Moldva és dobrudzsai területeivel, Ukrajna Csernovci és Odessza megyéivel határos. Ebben a fejezetben ezek a területek kerülnek bemutatásra.
ROMÁNIA
Bukovinai kolostorok
Magyarok által sajnos kevéssé ismert tája Romániának, pedig az Erdélyen túli, „igazi” Románia talán egyetlen kiemelkedő kulturális régiója. Viszont Moldova felé utazva könnyen útbaejthetjük. A megyényi területen tucatnyi középkori eredetű kolostort találunk. A régió központja Suceava, már itt is ismerkedhetünk a bukovinai templomépítészet jellegzetességeivel, és egy várat is találunk. A legfontosabb kolostorok Suceavából könnyen megközelíthetők. Egyháztörténeti szempontból leghíresebb talán Putna, viszont a jellegzetes freskók itt hiányoznak. Hiszen pont ez teszi egyedülállóvá ennek a régiónak a templomait, kolostorait, hogy az épületek külső-belső teljes felületét freskók borítják. Legszebbek talán a Suceviţa és a Moldoviţa kolostorok freskói. Miundkettő ma is működő női kolostor. Férfikolostorok közül a már említett Putna, és Dragomirna számít legjelentősebbnek. Térkép: bukovinai kolostorok
Csángó falvak Moldvában
A magyar utazó számára egyedülálló élményt jelent ellátogatni egy Kárpátokon túli magyar faluba. A vendégszerető csángók között akár meg is szállhatunk éjszakára, sokan adnak ki vendégszobát, de az is lehet, hogy csak barátságból hívnak meg magukhoz. A vendégszeretettel azonban nem szabad visszaélnünk! Térkép: ma is magyarul beszélő csángó falvak Moldvában
Iaşi
Románia második legnagyobb város. Egyúttal nagyon fontos közlekedési csomópont. Ha Romániából szeretnénk Moldovába utazni itt mindenképp át kell szállnunk. A buszállomásról óránként mennek Kisinyovba mikrobuszok. Iaşinak közvetlen vasúti összeköttetése van a következő erdélyi városokkal: Kolozsvár, Gyulafehérvár, Déva, Temesvár
Duna-delta
Különleges élményt jelent ellátogatni Európa egyik legnagyobb mocsárvidékére. Végtelen nádasok, gazdag madárvilág teszi a természetbarátok számára felejthetetlenné egy itteni túrát. Legjobb kiindulópont Tulcea, innen már hajón kell továbbmennünk. A falvak jelentős része csak hajón közelíthető meg. A kis falvakban magánszállásokon könnyen megszállhatunk. A lakosság jelentős része tatár, török, így a minaretek is hozzátartoznak a nádasok képéhez, de találunk itt óhitüeket (Sztaroveri), kisebb bolgár közösségeket is.
Közlekedés
Erdélyből a bukovinai kolostorokhoz vonaton Suceava városig kell utazni, onnan helyi buszokkal juthatunk a fent írt falvakba. Iaşinak bármely erdélyi nagyvárossal jónak mondható a vasúti közlekedése. Suceava és Iaşi között szintén jó a vasúti közlekedés. A Duna-delta megközelítése Galaţi-ig vonaton, utána helyi buszokkal történik.
Szállás 
Bukovinában és a Duna-deltában bármaly faluban könnyen találunk kiadó szobát. Iaşiban több szálloda működik.
UKRAJNA
Csernovci
Észak Bukovina központja. A belváros több temploma, és az óváros utcái miatt érdemes pár órára megszakítani itt az utazást, ha valaki errefelé utazik Moldovába. Érdekesség a Fatojás múzeum. Ukrajnában nagy divat Húsvátkor festett fatojásokat ajándékozni, ezeknek a népi motívumokkal gazdagon díszített fatojásoknak a világviszonylatban is egyedülálló gyűjteménye.
Kamenyec Podolszkij
Csernovciból napi több marsrutka közlekedik ide. Útközben, a Dnyeszter partján, Hotyin városkában tehetünk egy rövid megállót, ott található ugyanis a Dnyeszter-parti erődök legészakibb tagja. Innen már alig fél óra alatt Kamenyec Podolszkijba érünk. A város Ukrajna egyik legszebb történelmi városa. Egy sziklás völgy öleli teljesen körbe az óvárost, ahol az utcák, templomok csábítanak kis sétára. Nem messze innen Ukrajna talán legszebb várát találjuk. A vár tövében, sziklák között egy fatemplom fogadja az ukrán népi építészet szerelmeseit.
Odessza
Valamivel több, mint egymillió lakosával Ukrajna ötödik legnagyobb városa. Látnivalók kimeríthetetlen sokasága várja az utazókat, de talán a város hangulata az ami a leginkább magával ragadó. Ha időnk engedi, sétáljunk ki a Privoz piacra, és az Arkadia strandra is!
Budzsák
Az un. Budzsák Ukrajnának a Fekete-tenger, Duna-delta, Moldova és a Dnyeszter-Limán közé ékelődö része. Közigazgatásilag Odessza megye része. Rendkívül változatos etnikai képet mutat. Moldova közelsége folytán találunk itt moldávokat, a szomszédos Gagauzia itt is folytatódik, mintegy 2-300 000 gagauz él az ukrán területen. Nagyszámú bolgár, török, tatár kisebbség is található itt, valamint, ahogy az ukrán tengerpart más résein is, a népesség jelentős része orosz. Az általános vallás az orthodox, de a török-tatár népességnek köszönhetően szép számmal találunk itt mecseteket is. Kimelkedő látnivaló a Dnyeszterfehérvári () vár, a Dnyeszter-parti erődítmények legutolsó tagja. A vár közvetlenül a Limán partján épült, a vasútállomástól 10-15 perc sétával érhetjük el. Dnyeszter-limán (Днестровский лиман) szintén megér egy pillantást, brakkvízű (félsós) lagúnaként speciális élővilágnak ad otthont. A Limánt a Fekete-tengerrel összekötő földnyelven üdülőfalvak sorát találjuk, ahol a tenger és a Limán partján (sokszor egymástól csak pár tucat km-re) is fürdőzhetünk egy napon belül. Akinek több ideje van, leutazhat a Duna-deltáig. A Duna-vidék központja Kilia, egy tatár mecset és néhány templom érdemel említést. Innen a duna folyásának felvelé van Reni, aminek nincs nevezetessége, viszont van éjszakai vasúti összeköttetése Kisinyovval, ezért lehetséges utunkat úgy szervezni, hogy átutazzun rajt. A Duna folyását követve Izmail után Kilia, majd Vilkovó következik. Vilkovó már az igazi Duna-delta hangulatát idézi. A híresztelésekkel ellentétben egyik helyről sem lehet Romániába áthajózni. Ha valaki innen szeretne a román Duna-deltához eljutni, Izmail—Reni—Moldova (4 km)—Galati—Tulcea útvonalon teheti meg!
Közlekedés
Csernovci akkor esik útba, ha Kárpátalja felől megyünk Moldovába. Ungváról minden másnap közlekednek éjszakai vonatok. Csernovciból napi több közvetlen busz jár Kisinyovba. Kamenyec Podolszkij Csernovciból busszal közelíthető meg. Odessza és Kisinyov között másfél-két óránként járnak közvetlen buszok. Felszállás előtt kérdezzük meg, hogy a Dnyesztermenti Köztársaságon keresztül, vagy a PMR-t kikerülve megy-e a busz. Ha valakinek nem célja a tiraszpoli városnézés, egyszerűbb ez utóbbi verzió. A Budzsákba Odesszán keresztül, vagy a Kisinyov—Reni éjszakai vonattal juthatunk. Figyeljünk arra, hogy ennek a résznek eléggé lassúcska a közlekedése, és könnyen beragadhatunk. Izamil és Odessza között van napi egy vonatpár, Dnyeszterfehérvárra napi több elektricska közlekedik Odesszából. Reni és Kisinyov között szintén közlekedik napi egy éjszakai vonat, ezért szervezhetjük utunk úgy is, hogy Kisinyovból este indulunk, reggel érkezünk Renibe, napközben megnézzük az ukrán Duna-vidék városait, és az éjszakai vonattal megyünk tovább Izmailból Odesszába. 
Szállás
Csernovciban és Odesszában bőségesen találunk szállodákat. Az odesszai vasútállomáson nagyon könnyű magánszállást biztosító nénikéket találni. A budzsáki területen a szálláskeresés néha problémás lehet, Izmailban és Dnyeszterfehérvárott létezik szálloda, másutt magánszállásokkal próbálkozhatunk. Érdemes kihasználni az éjszakai vonatokat is, mint mozgó szálláshely.

A putnai kolostor

A Moldoviţa kolostor

A Suceviţa kolostor freskói

Iaşi

Galaţi

Duna-delta

Csernovci—színház

Csernovci—az egyetem épülete

A hotyini vár

Kamenyec-podolszkij: a vár

Kamenyec podolszkij: barokk templom, mellette minaretből átalakított torony

Odessza: Operaház

A Patyomkin-lépcső Odesszában

Dnyeszterfehérvár: vár

Jobbra a Limán, balra a Fekete-tenger, közöttünk a földnyelv.

Az izmaili mecset

Az Afganisztánban elesettek emlékműve -remélhetőleg minél több ilyet kell építeni az USÁ-ban is:-)

A dragomirnai kolostor

A kolostor ikonosztáza

Csángó falu